Hála a magasságosnak, vége a vizsgaidőszaknak. Íme pár röppentyűnek aligha nevezhető terjedelmű iromány az utóbbi időben látott és eme felülmúlhatatlanul zseniális blogon való publikálásra érdemes filmekről.

 

 

Erőszakik (In Bruges) - 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az In Bruges az a fajta kultfilm, ami sajnos soha nem lesz a nagyközönség számára ismert. Ez köszönhető többek között a teljesen elbaltázott marketingkampánynak (a fent látható poszter még a legjobbnak nevezhető, képzelhetitek, milyen lehet a többi). S bár az eredeti cím sem a leghangzatosabb a világon, a magyar forgalmazónak sikerült minden idők legirritálóbb, a film hangulatához és történetéhez véletlenül sem passzoló magyar címet. választania Az "Erőszakik" (brrr....) hallatán én egy idegbeteg amerikai vígjátékra asszociálok. Nos ezek közül a jellemzők közül egyikkel sem rendelkezik az In Bruges.

Ez az ír-angol dráma-feketekomédia-thriller joggal nevezhető 2008. egyik legjobb alkotásának. Sokak szerint az a film, amit Guy Richie a Blöff óta próbál összehozni. Ez a kijelentés több szempontból hamis:

1. A RocknRolla bár nem mestermű, tekinthető Richie visszatérésének.
2. Az In Bruges hangulata igencsak eltér Madonna exférjének bohózataitól.

Mert bár megtalálható a könnyedebb szál Martin McDonough angol rendező remekművében is, mégis inkább egy, a dráma és feketekomédia határmzsgyéjén táncoló alkotásként jellemezném az In Bruges-t.

A sztori nem bonyolult: két bérgyilkost a főnökük, Harry Bruges-be küldi, hogy pihenjék ki az elmúlt pár hét fáradalmait. Ray (Colin Farrell legjobb alakítása) úgy viselkedik, mint egy hisztis nyolcéves, míg Ken (Brendan Gleeson is zseniális) próbálja élvezni a belga város szépségeit. Pár váratlan esemény (Harry új megbizatása, egy lónyugtatós törpe, az ideggyenge főnök, kiselőadás a feketék és fehérek közti háborúról stb.) azonban új irányba tereli a cselekményt.

Az Erőszak...hajjaj..... Szóval az Erőszakik legnagyobb erénye a zseniálisan megírt dialógusok, a hihetetlen atmoszféra. A lezárás pedig felteszi az i-re a pontot, egyszerre nyomasztó és szórakoztató. Maximális pont, nem is kérdés.

10/10

--------------------------------------------------

 

Robin Hood (2010)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nem épp kitörő örömmel olvastam azt a hírt, hogy végülis Ridley Scotték elvetették azon eredeti elképzelésüket, miszerint új Robin Hood alkotásukban kicsit megcsavarják a történetet: a Nottingham című forgatókönyvben ugyanis a címszereplő bíró állt volna a pozitív oldalon, míg a rabló harami Robin Hood lett volna a negatív karakter. A több, mint 100 RH adaptáció után joggal reménykedhettünk egy talán fantáziadúsabb változatban, de sajnos Scotték behúzták a kéziféket és újraírták a forgatókönyvet. Szerepfelcserélés helyett előzményfilmet kaptunk (így ne számítson senki erdőban lapuló tolvajbandára, majd hirtelen rajtaütésre, s végül a kövér aranyerszények behajtására.) Ami viszont meglepő: a film így is jó lett!

Elöljáróban annyit, magam sem hittem volna, hogy ilyen jól fogok szórakozni a Russell Crowe főszereplésével készült változaton. Elkapott a hangulata, megkedveltem a karaktereket, a hossza sem zavart (bő két órás játékidejével bőven megfeküdheti az ember gyomrát). A zenéje remek, a címszerepben feszítő Russell Crowe mind testileg mind szellemileg összeszedte magát és egy igazán kedvelhető címszereplőt formál meg. Cate Blanchett sosem volt a kedvencem, de Crowe-val összeillettek. A többi aktor is megfelelő odaadással formálja meg a rá szabott szerepet. A forgatókönyv össszességében jó, a történet könnyedebb, mint vártam (szerencsére), a szövegek szellemesek.

Negatívumként felhozható a szkript egy-egy gyengébb húzása, érezhető, hogy sokszor átírták. Akadnak kicsit érthetetlenül megvágott jelenetek (érkezik a rendezői változat, mely Ridley Scottot ismerve magasan fellülmúlja a mozikban látott verziót).

Összességében a Robin Hood 2010-es változata egy remek kalandfilm lett, minimális CGI-vel és remek színészi alakításokkal. Pazar!

8/10

--------------------------------------------------

 

Alice Csodaországban (Alice In Wonderland) - 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nem lett rossz az Alice, de annyira jó sem. Tim Burton joggal pályázhat a ma élő egyik legegyedibb amerikai rendező titulusára, de az tény: ezt a film elcseszte. Érdekes, hogy pont ő savazta a korábbi Alice feldolgozásokat. Szerinte a legnagyobb problémájuk az volt, hogy nincs igazi cselekmény, Alice egyik helyről a másikra kerül majd végül valami mondvacsinált indokkal egy helyre gyűjtik az egész kompániát, végül Alice haza megy. Ami a vicces, hogy a 2010-es változatban is pontosan ez a negatívum róható fel.

A  történet elvileg folytatás, de ez kimerül annyiban, hogy: Alice 20 éves; rendkívül idegesítően folyton azt hajtogatja, hogy ez csak egy álom. Ennyi. Nem tudom ki ismeri American McGee Alice című zseniálisan fantáziadús változatát. Na azt ajánlom midnenkinek.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem lett rossz Tim Burton filmje. El lehet nézegetni bő másfél óráig, nem untam magam halálra, de a vége után öt perccel már semmire nem emlékeztem belőle. Pontosan az könvetkezett be, amitől sokan tartottak: Burton beáldozta a tehetségét a nagyobb költségvetés oltárán. A díszletek lecserélődtek zöld háttérre, a karaktek groteszkszerű furcsaságából (de egyben szerethetőségéből) ízléstelen ripacsokká lettek - még Johhny Depp is. Az egyetlen igazi pozitívum Helena Bonham Carter Szív királynője. Mind vizualitásban, mind színészi alakításban kimagalaslik.

Tehát: nem lett vállalhatatlan, de semmi maradandó, semmi egyedi. Középszar.

6/10

--------------------------------------------------

 

Martyrs - 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezt nem akarom sokáig taglalni. Az úgynevezett new-wave horrorok egyik legmeghatározóbb alakja, s egyben a legerőteljesebb, legdurvább film, amit valaha láttam. Brutális, de egyben lelkileg is meggyötör. A franciák amúgy elképesztő jó horrorokat tudnak kiadni magukból, a megnézendők listáján szereplő new-wave horrorok közül is három francia.

Sztoriról semmit nem akarok elárulni. A film egyébként kb. addig nyugodt, míg lefutnak a gyártó stúdió logói. Utána zaklatott, erőteljes, brutális, sokkoló. Ilyenek.

Jó szórakozást :)

10/10

A bejegyzés trackback címe:

https://szabadonbolcselkedo.blog.hu/api/trackback/id/tr892113204

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: please click the up coming website page 2018.03.08. 12:33:02

Átfogó rendőrségi ellenőrzés az M3-ason - softrapidsharecom

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása